Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Chov králíků

Králičí miminka

Chov králíků

Plození mláďat je ve zvířecí i lidské říši ta nejpřirozenější věc na světě. Při rozmnožení rodu nesmíte však zapomenout na to, že tato radost vyžaduje i jistou míru odpovědnosti.

Než se rozhodnete

Pečlivě zvažte, zda máte dostatek času starat se o březí samici a především o malé novorozence. Samice je březí jeden měsíc, o mláďata je nutné se starat nejméně dva měsíce. Teprve poté mohou být matce odebrána a dána k dalšímu chovu.

Máte dostatečně velkou klec pro králíčky? To, že se do ní vleze jedna samice, automaticky neznamená, že si v ní může vytvořit hnízdo pro své mladé.

Zamyslete se nad tím, co uděláte s malými králíčky. Necháte si některé? Budete mít pro ně dostatečný prostor, novou klec? Přemýšlejte rovněž nad tím, kam malé neposedy dáte (příbuzní, zverimexy). Není vždy jednoduché věnovat králíčka do opravdu dobrých rukou tak, aby nestrádal a bylo o něj pečováno s náležitou starostí a láskou.

Základní pravidla

1.       Pokud se opravdu rozhodnete králíčky rozmnožit, mějte na paměti, že se musí jednat o zvířata zdravá a v této době by neměla línat, protože to pro ně představuje nadměrnou zátěž.

2.       Nejnižší věk, kdy můžete samici připustit, je osm měsíců, u samce můžete začít už v sedmi měsících.

3.       Samec by měl menší, nebo maximálně stejně velký jako samice. Nikdy ne však naopak! Malí králíčci mohou být už v bříšku samice příliš velcí a ta pak může zažít opravdu těžký a komplikovaný porod.

Námluvy

Nejlepší místo, kde králíčky pářit, je při volném pohybu mimo klec. Samec běhá kolem samičky, líže jí krk a hlavu. Samička někdy utíká pryč, ale poté čeká, až k ní samec zezadu přiskočí. Akt páření je velmi krátký a netrvá déle než pět vteřin. Ve většině případů stačí jedno krytí. Pokud páříte králíky v kleci, zásadně se dává samice k samci, nikdy ne obráceně. Samec by si totiž v nadměrné míře všímal cizích pachů a samici by se nevěnoval. Samice by si rovněž mohla bránit své území a samce pokousat.

Březost

Samice je březí 28 až 31 dní. Můžete u svých králíčků pozorovat změnu chování. Dříve klidná zvířata se mohou stát dokonce agresivními, ta nervóznější mohou být až flegmatická. Mějte pro ně proto pochopení. Samice se v období březosti snaží stavět hnízdo. Dopřejte jí proto dostatek sena a slámy. Krmte králíčky kvalitní a pestrou potravou. Zvedejte březí samici jen v naprosto nutných případech. Chováte-li více samic, měli byste oddělit ty březí od ostatních, jelikož by mohlo dojít k jejich vzájemnému napadání z důvodů bránění si vlastního hnízda. Co nejvíce omezte vnější zvuky jako bouchání dveří, nadměrně hlasitá hudba, vřískání dětí. Nevystavujte králíčky prostředí, jež by v nich mohlo vyvolat stres.

Porod

Králíčky obvykle nepotřebují pomoc a přivedou mladé na svět sami. Může se však někdy stát, že zejména nezkušené samice mohou své mladé pokousat nebo dokonce pozřít. Důvod tohoto chování není úplně jasný. Někteří odborníci se domnívají, že se jedná o nedostatek vitamínů, někdo naopak tvrdí, že mladá matka při překousávání pupeční šňůry prostě ukouše i své mladé.

Obvyklý počet potomků jsou dvě až čtyři mláďata. Zdravý králík může odchovat dva až tři vrhy ročně. Rozumný chovatel ale samici nadbytečně netrápí a nechá ji nakrýt jednou, maximálně dvakrát ročně.

Vývoj mláďat

První týden jsou malí králíčci zcela holí, hluší a slepí. Ve svém hnízdě se k sobě vzájemně tulí, zahřívají se a samice je dvakrát denně kojí.

Ve druhém týdnu králíčci poprvé otevřou oči, začíná jím růst srst, jejich váha se díky na živiny bohatému mateřskému mléku zdvojnásobí. Mláďata pomalu začínají lézt, pokoušejí se čistit a vyhledávají ochranu své matky.

Ve třetím týdnu jsou výlety z hnízda čím dál častější. Králíčci poprvé ochutnají seno.

Ve čtvrtém a pátém týdnu králíčci stále pijí mateřské mléko, už však žerou i jinou potravu, jako zrní a seno. Jsou velmi hraví a skákaví.

Od šestého týdne žerou mláďata pevnou stravu, mléko samici pomalu dochází. V osmém týdnu už jsou mladí připravení na předání.

Když samice nekojí

Někdy se bohužel může stát, že králičí maminka umře. V takovém případě je odchov mladých velmi těžký, ne však nemožný. Pokud k tomu však dojde v prvních 14 dnech, je výživa a starost o mláďata náročný a tito králíčci často umřou. Berte na paměť, že vaše role náhradní matky vyžaduje čas. Pokud máte možnost sehnat např. od místního chovatele jinou kojící samici, šance na odchov mladých se zvýší.

Pokud se však rozhodnete odchovat králíčky sami, nejvhodnější je krmit mláďata kozím nebo kravským mlékem. Pomocí jednorázové injekční stříkačky (ne jehly!) vlijte králíčkovi malé množství mlíčka 3-5krát denně do tlamičky. Každé mládě vezměte při krmení do ruky, poté mu promasírujte bříško, abyste podpořili trávení. Samice taky pokaždé své mláďata olíže. Držte mladé v teplé místnosti, vytápějte ji. Králíčky pravidelně važte, abyste viděli, jak přibývají na váze.

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018