Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Chování králíků a jejich řeč těla

Králíček si značkuje své území

Králíci spolu komunikují pomocí řeči těla, specifickými způsoby chování a také vydáváním zvuků. Dávají najevo spoje pocity a škála jejich projevů je široká. Chcete-li být dobrým chovatelem králíků, musíte jejich řeči porozumět.

Očuchávání

Králíci se řídí pomocí pachů. Očuchávání používají jako formu pozdravu. Očucháním zjistí, jestli patříte do jeho rodiny, nebo jste někdo nový.

Photo by elvissa's photos via Getty Images, flickr.com

Pošťuchování čumáčkem

Může se jednat o podzrav, ale pravděpodobně Vám králíček říká, abyste se mu věnovali, hladili ho.

Odstrkování čenichem

Když chcete králíčka pohladit, někdy se Vám stane, že Vám ruku čenichem odstrčí pryč. Znamená to, že nemá náladu na hlazení, nelíbí se mu to. Říká Vám, abyste ho na chvilku nechali na pokoji.

Olizování

Když Vás králíček olízne, máte vyhráno. Znamená to, že Vás má rád. Králíček olizováním projevuje svou náklonost. Králíci věnují olizování a mazlení spoustu času i mezi sebou. Jsou to velmi družná zvířátka. Olizování funguje i jako poděkování. Králíček olizováním děkuje, že jste k němu byli hodní.

Photo by Robobobobo, flickr.com

Okusování

Králíček používá své zoubky také jako nástroj prozkoumávání okolí a předmětů. Může se stát, že i Vás občas jemně kousne.

Umývání se

Králíčci jsou velmi čistotní a každý den se několikrát umývají, stejně jako kočky. Olizují se jazykem, případně si nasliní přední nohy a těmi se pak umývají.

Photo by jpockele, flickr.com

Panáčkování

Králíci jsou strašně zvědaví tvorové. Neustále chtějí mít přehled o tom, co se kolem nich děje. V přírodě to je pro ně nutnost. Potřebují rychle zjistit nebezpečí, aby se mohli navzájem varovat a rychle utéct před případným dravcem. K tomu, aby měli lepší rozhled si často stoupají na zadní a rozhlíží se, panáčkují. Je to jejich přirozené chování.

Photo by jpockele, flickr.com

Značkování

Králíci jsou velice teritoriální. Každý králíček má svůj životní prostor, teritorium, které si hlídá. Aby dal ostatním králíkům najevo, že tady to patří jemu, své teritorium si značkuje. Králíci k značkování používají svoje bobečky a moč a hlavně žlázy pod bradou. Značení pak probíhá tím, že králíček otírá bradu o věci, které si nárokuje a které patří do jeho teritoria. Značkování pomocí žláz pod bradou nezapáchá a tak s tím nebývá problém. Mnohem horší je značkování močí. To je markatní v období puberty zejména, pokud chováte pohromadě, nebo v jedné místnosti více samců, nebo více samic. Jedinou možností jak tomu zabránit je kastrace nebo oddělený chov králíčků. Každý králík musí mít jasně vymezené své teritorium a nesmí mu do něj chodit cizí králík.

Photo by wstryder, flickr.com

Sezení „na lvíčka“ a ležení na břiše

Když králík leží v poloze připomínající egyptskou sfingu, nebo leží na břiše, často se zadníma nohama nataženýma za sebou, je mu dobře a chce odpočívat.

Photo by Jan Šimr

Ležení na boku

Králík často spí v poloze na boku, s nožkama nataženýma před sebou. Často uvidíte králíčka jak sebou zničeho nic na bok „sekne“. Nebojte, znamená to jen, že je unavený a chce si trochu zdřímnout.

Photo by Carly & Art, flickr.com

Protahování se

Králíčci se často protahují, jako kočky. Dělají to často pro probuzení, po odpočinku. Natáhnou se a udělají „kočičí hřbet“ a často si přitom zívnou. Je to roztomilý pohled.

Photo by Carly & Art , flickr.com

Hrabání

Hrabání je přirozený králičí reflex. V přírodě jsou králíci zvyklí si vyhrabávat nory. V zajetí to pro ně nemá význam, ale reflex a potřeba hrabat jim zůstala. Ale hrabání může znamet i něco jiného. Když králíček hrabe v kleci jen tak, do plastu, může to znamenat, že se chce jít proběhnout, chce se z klece podhrabat. Když hrabe v králičím záchodě, může to znamenat více věcí, záchod mů může smrdět, nebo mu nevyhovuje použitá podestýlka. U samic to může být znamení březosti. Kvůli hrabání je dobré králíčkům pořídit speciální nádobu s pískem, kde si mohou hrabat dosytosti.

Photo by jpockele, flickr.com

Shromažďování sena a vyškubávání chlupů

Když je samice králíka březí, začne stavět hnízdo kam mláďata porodí. Hnízdo tvoří ze směsi sena a chlupů, která si vytrhává z těla. Králice sbírá seno do  pusy tak, že jí trčí z obou stran. Některé nekastrované samice to dělají, i když březí nejsou, mají tzv. falešnou březost. Po pár dnech je to většinou přejde.

Photo by Jan Šimr

Vyskakování

Zejména mladí králící si rádi jen tak pro radost povyskočí. Dávají tím najevo svou radost z pohybu, radost z volnosti.

Photo by jpockele, flickr.com

Dupání

Když má králíček strach a spatří nebezpečí, dupe hlasitě zadníma nohama. Varuje tak ostatní králíky. Ve většině literatury o králících se tento projev chování spojuje jen se strachem. Z naší zkušenosti s králíky ale vyplynulu, že dupou také když se jim něco nelíbí, jsou naštvaní. Když má králíček opravdu strach, dupání se spojí s dalšími projevy chování. Králíček se divně přikrčí, je napjatý, větří a často zmateně pobíhá sem a tam.

Útok

Když děláte něco, co se králíčkovi nelíbí, může na Vás zútočit, předníma nohama a zubama. Pozor, může Vás tak nepříjemně poškrábat, nebo kousnout do krve. Králíci to dělají většinou když jim zasahujete do jejich teritoria (do klece, králíkárny) v době jejich přítomnosti, nebo když se jim snažíte vzít misku s jídlem. Proto jim klec čistěte pouze když v ní nejsou. Zaútoči může i jinak vychovaný a krotký králíček.

Přikrčení se k zemi s hlavičkou u země

Když pozorujete dva králíčky, často se k sobě přikrčí hlavičkama s tím, že jeden má hlavičku u země, níže než ten druhý. Znamená to, že mu dává najevo svou podřízenost.

Běhání dokola, jemné bručení a kopulační pohyby

Pokud chováte jen jednoho králíčka samostatně, a nemáte ho kastrovaného, může se Vám stát, že Vás králíček začne považivat za potencionálného partnera a začne kolem Vás dokola pobíhat a vydávat bručivé zvuky. To jsou králičí námluvy. Snaží se Vám dát najevo, že by se chtěl pářit. Může se taky stát, že na Vás začne naskakovat a dělat kopulační pohyby. Pozor, tohle nedělají jen samci, ale také samice. Řešením je pořídit králíčkovi partnera opačného pohlaví, nebo ho nechat kastrovat.

Požírání vlastních bobků

Pro králíky je to zcela přirozené. Nesnažte se to králíčky odnaučit. Pro ně to není fuj, ale nutnost. Králíček pojídá výměšky slepeho střeva, která obsahují důležité vitamíny, které se nestačili v těle vstřebat.

Zvukové projevy králíka

Vrzání zoubků - Když králíčka hladíte a je mu to opravdu příjemné, můžete zaslenoucht jak jemně vrže zoubky. Je to obdoba kočičího vrnění. Králíček tak dává najevo, že je mu to příjemné.
Skřípání zoubků - Oproti jemnému vrzání při hlazení, které je skoro neslyšené, skřílání určitě uslyšíte. Králíček dává najevo, že ho něco bolí. Často se při tom chová apaticky. Pokud takovou kombinaci chování spozorujete, navštivte s králíčkem veterináře.
Pištění - Zejména u malých králíčků můžete zalechnout pištění, když je berete do rukou. Znamená to, že má králíček obrovský strach.

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018