Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Jak chovat zakrslého králíka - klec pro králíky nebo králíkárna?

Jako jednu z prvních věcí, které si musíte před pořízením králíčka ujasnit je jeho králičí bydlení. V podstatě jsou tři možnosti, jak můžete králíka ubytovat. Buď ho dáte do klece pro králíky, králíkárny nebo ho budete chovat v bytě „na volno“. Poslední možnost je pro králíčka zdánlivě nejlepší, my ale její zastánci příliš nejsme. Králíček chovaný na volno sice má spoustu pohybu a volnosti, ale také se zvyšuje nebezpečí, že si nějak ublíží, či zničí zařízení bytu. Takto můžete chovat jen opravdu ochočené a hodné králíčky, kteří už mají po pubertě. A i tak by vždy měli mít svůj koutek, který bude jen jejich teritoriem a kde se budou cítit bezpečně. Ideální je podle nás ubytování v prostorné kleci, či králíkárně s možností trvalého ohraničeného výběhu. Pokud nemáte možnost mu ohraničený výběh vytvořit, měli byste se králíčkovi aspoň minimálně 3 hodiny denně věnovat, nechat ho proběhnout a hrát si s ním.

Photo by Zuzana Studecká

Králičí teritorium

Klec či králíkárna jsou pro králíčka jeho majetek, jeho teritorium. Je to jeho přirozený pud, proto mu do klece zasahujte co nejméně a klec čistěte raději když tam zrovna není. Králík musí mít v kleci pocit bezpečí. Jedna z našich samiček je naprosto příkladně ochočená. Nechá se sebou manipulovat jako by byla „plyšová“, ráda se mazlí, prostě zlatíčko. Ovšem když se za její přítomnosti v kleci snažím čistit králičí záchod, či jí v kleci manipuluji třeba s domkem, vyjede po mně. Je to přirozená králičí reakce. Rozhodně za to králíčka nijak netrestejte!! Raději se naučte uklízet králíčkovi klec, když v ní zrovna není.

Králíčka taky raději nedávejte do klece sami, když něco provede. Samozřejmě jsou případy, kdy to jinak nejde, ale pokud to budete dělat moc často, bude si králíček myslet, že ho do klece dáváte za trest, což není dobře.

Klece pro králíky

Klece pro králíky jsou běžně k dostání ve zverimexech. Bohužel ale musíme říci, že většinou v naprosto nevyhovujících velikostech. Ano králíčkovi stačí menší klec, ale to jen v tom případě, že bude mít opravdu dostatek pohybu a volnosti mimo klec. To ale neznamená jen pár hodin denně. Pokud víte, že na králíčka více času mít nebudete, kupte mu velikou klec. Máte králíčka v malé kleci a i tak se Vám zdá, že si žije spokojeně? No nevím, zkuste se nechat zavřít na celý den do svého pokojíku. Vydržet se to sice dá, ale moc spokojení asi nebudete. Klec pro králíka udržujte v čistotě a králíčkovi jeho domov mu dostatečně vybavte. K nezbytnému vybavení klece patří králičí záchod, dřevěný domek pro králíka, kde se může schovat, či si na něj vylézt, miska na jídlo, jesličky na seno a napáječka s vodou.

Často se diskutuje co dát na dno klece. Nám se osvědčilo dát na půlku klece kobereček a půl klece nechat jen tak, holý plast. Většina našich králíčků na chladném plastu rádo leží, hlavně v horkých letních dnech. Samozřejmě ale můžete dát kobereček na celé dno kleci. Co rozhodně nedoporučujeme je dávat po celé kleci podestýlku. Ta by měla být je v záchodě, jinak se králík na záchod nenaučí chodit a bude potřebu vykonávat všude. Králíček musí mít podestýlku spojenou se záchodem.

Klec ale nemusíte kupovat hotovou. Zručnější z Vás si ji mohou vyrobit. Ukázku takového kutilství si můžete prohlédnout na obrázku níže. Všimněte si jak je zvýšená užitnost klece přidáním dvou pater.

Photo by Elizabeth Brey, flickr.com

Umístění klece

Klec pro králíky umístěte na místo, kde Vám nebude překážet. Ale nedávejte ji zase úplně na samotku. Králík potřebuje Vaši společnost, tak ji dejte do místnosti, kde se přes den často vyskytujete. V místnosti kde je králík by něměla být televize a rádio. Králík má vysoce citlivý sluch a hlasitá televize by mu působila bolest.

Klec by také neměla být v průvanu. Králík by se mohl nachladit a onemocnět rýmou. Klec nedávejte k radiátoru. Okolí králíka by mělo mít stálou a přiměřenou teplotu. Do místnosti by mělo dostatečně pronikat denní světlo. Ale v létě by na klec nemělo pražit slunce.

Králíkárna

Další možností ubytování králíčka je králíkárna. Existují opravdu krásné prostorné králíkárny, které můžete mít i v bytě a nemusíte se za ně stydět. Zručný kutil si může králíkárnu vyrobit sám.

Photo by storebukkebruse, flickr.com

Photo by Steve Bowbrick, flickr.com

Výběh pro králíky

Pokud máte králíků více, můžete je chovat společně ve výběhu. Tento způsob chovu má tu výhodu, že simuluje králíčkům způsob života ve volné přírodě, kde králíci také žijí ve skupině. Hodí se ale jen pro zkušené chovatele. Vzhledem k omezenosti prostoru můžou mezi králíčky vznikat tvrdé boje o teritorium.

Photo by John Seb, flickr.com 

Další sekce

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018