Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Kolik králíků a jaké pohlaví zvolit?

Malý králíče - foto by Aine D, flickr.com

Rozhodli jste se pořídit jako domácího mazlíčka králíka? Gratulujeme. Nastává otázka jestli koupit jednoho králíka, dva králíky? Jaké pohlaví, samce nebo samici? Jaké plemeno, zakrslý králík nebo větší plemeno

Jednoho, dva nebo víc králíků?

Králík je společenský tvor. Pokud víte, že na něj nebudete mít víc jak dvě hodiny denně a králíček bude většinu dne sám čekat až se vrátíte z práce, pořidtě si dva králíčky nebo si ho nepořizujte vůbec. Králík, který je sám trpí. Představte si, že jste ve vězení celé dny zavření na samotce. Návštěvy Vám pouští jen na 1 hodinu denně. Líbilo by se Vám to? Asi ne.

Pokud se rozhodnete pro dva králíky, zvažte, že péče o ně je časově náročnější, než u jednoho králíčka a počítejte také s dvojnásobnými výdaji na podestýlku a krmení. 

Photo by Carly & Art, flickr.com

Abych to shrnul, máte-li na králíčka dostatek času a králík nebude po většinu dne sám doma, klidně si pořiďte jen jednoho. Pokud na něj tolik času nemáte, pořiďte si králíčky dva. Nejlépe sourozence z jednoho vrhu, ať se od malička znají. Když budou doma sami, bude jim spolu dobře.

Samce nebo samici králíka?

Pořizujete-li si jen jednoho králíčka, je výběr pohlaví celkem jedno. Jen musíte počítat s tím, že samečka bude třeba nechat vykastrovat, protože v pubertě začne značkovat své teritorium vystřikováním moči. Některých samečků se tohle pubertální chování dotkne jen minimálně, ale i tak je lepší samečka kastrovat. Je potom celý život klidnější a mírumilovnější. Když víte, že ho nebudete připouštět k samicím, je to pro jeho spokojený život lepší. Kastrace králičího samečka není nijak náročný zákrok.

Se samotnou samičkou většinou tyhle potíže nejsou. I když i ona může v období puberty značkovat své území močí. U samotné samičky to ale není tak časté.

Pokud pořizujete dva králíky, je to už celkem složitá matematika. Když jsme s chovem králíků začínali, poradila nám jedna chovatelka ať si pořídíme dvě samice, a hned nám prodala dvě malé králíči sestry. Říkala, že když jsou to samice z jednoho vrhu, bez problémů se spolu snesou. Nebyla to ale pravda. Až do  jejich cca 4 měsíců to bylo bez problémů, samičky si spolu hrály, mazlily se, olizovaly, měly se rády. Pak se spolu jednou porvaly. Jelikož jsme byli nezkušení chovatelé, mysleli jsme si, že se jenom "pohádaly" a zase bude vše dobré. Chyba lávky. Další den přišla druhá rvačka a než jsme stačili zasáhnout, ukousla jedna samička druhé kus ucha. Nebylo to nic vážného, krvácení jsme zastavili a rána se rychle zacelila. Ale bylo nám jasné, že musíme koupit novou klec a samice oddělit.

Od té doby jsme je k sobě pustili jen párkrát a vždy jsme jen tak tak zabránili další rvačce. Z klece se tak chodily venčit a proběhnout po pokoji každá zvlášť. S tím souvisel další problém, značkování teritoria. Protože jsme je pouštěli v jedné místosti, celá jejich vycházka spočívala ve značkování věcí v pokoji. Otírání bradou, sem tam bobeček a co bylo nejhorší taky značkování močí. 

A co dát dohromady dva králičí samečky? No dopadnete stejně jako se samičkami, jen boje a močení budou ještě o trochu horší. Takže co s tím, když jsem Vám doporučoval chovat králíky po dvou?

Jediné řešení je mít samičku a samečka. Ovšem pozor, samečka musíte nechat kastrovat, nechcete-li mít místo domácích mazlíčků chovnou stanici. Kastrovaný sameček je klidnější a s nekastrovanou samicí si dobře rozumí. I dva kastrovaní samci si spolu rozumí. Kastrované samice jsme spolu ještě nezkoušeli, ale vzhledem k tomu, že kastrování samic je obtížnější zákrok než kastrování samců, tuhle variantu nedoporučujeme.

Zakrslý králík nebo větší plemeno?

To záleží na Vaši osobních preferencích a místě, které pro králíka máte. Větší králík potřebuje větší klec a sní více potravy. Co se týče chování, tak mezi plemeny králíků nejsou nijak výrazné povahové rozdíly, jako třeba mezi plemeny psů. K dětem se asi více hodí zakrslí králíci než větší plemena.

Kde králíčka pořídit?

Králíčka můžete pořídit buď ve zverimexech, nebo přímo u chovatelů. Pokud chcete mít jistotu, že kupujete zdravého králíčka, určitě Vám doporučujeme nákup přímo u chovatele. Na našem webu mají chovatelé králíků možnost registrace a můžou zde také nabízet králíky k odběru

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018