Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Králík domácí - předci, historie a taxonomie

Foto by christa, sxc.hu

Předkem králíka domácího je evropský králík divoký (Oryctolagus cuniculus). První zmínky o králíkovi jsou již od starých Féničanů kolem roku 1100 př.n.l. Ti králíka domestikovali. Původně se králík vyskytoval v západní části severní Afriky. Chov domestikovaných králíků pak do dalších koutů světa rozšířili Římané. K nám se králíci dostali z jihozápadního Středomoří, přes Francii a Německo. Králík divoký byl v Evropě hojně rozšířený do 50. let 20. století, kdy stavy králíků podstatně snížila epidemie myxomatózy.

Spousta lidí považuje králíky za hlodavce (Rodentia). Králík ale hlodavec není, i když má s hlodavci spoustu společných znaků, hlavně dlouhé dorůstající přední zuby a neutuchající zálibu v okusování všeho co mu přijde pod zoubky.

Jistě se ptáte, jaké jsou tedy rozdíly mezi zajícovitými a hlodavci. Ve způsobu papkání jsou to dva hlavní rozdíly. Hlodavci mají v horní čelisti jen dva hlodáky a při rozmělňování potravy pohybují čelistí dopředu a dozadu, kdežto náš králíček má v horní čelisti dva páry řezáků uložených za sebou a čelistí pohybuje do stran. Další rozdíl je ten, že hlodavci používají přední končetiny jako ruce a dokáží si jimi přidržovat potravu.

Taxonomie králíka domácího

Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Třída: Savci (Mammalia)
Podtřída: Živorodí (Theria)
Nadřád: Placentálové (Placentalia)
Řád: Zajíci, někdy také zajícovci (Lagomorpha)
Čeleď: Zajícovití (Leporidae)
Rod: Králík (Oryctolagus)
Druh: Králík divoký (O. cuniculus)
Domestikovaná forma: Králík domácí (O. c. f. domesticus)

Králík divoký (Oryctolagus cuniculus)

Photo by Mark Philpott, flickr.com

Rozdíl mezi králíkem a zajícem

Přírodovědci rozhodli, že králík a jeho blízký příbuzný zajíc, nejsou hlodavci, ale patří do řádu zajíci (Lagomorpha) a čeledi zajícovití (Leporidae). Zajíc s králíkem jsou sice blízkými příbuznými, ale společného spolu příliš nemají. Někteří lidé myslí, že se spolu dají křížit, ale to není možné, protože mají rozdílný počet chromozomů. Zajíc má 48 chromozomů, králík 44.  

Králík divoký je menší než zajíc. Měří kolem 40cm a váží cirka 1,5 - 2,5kg. Zajíc polní má dlouhé a protáhlé tělo. Měří 60 -70 cm a váží 5 - 6 kg. Na první pohled jde vidět, že zajíc má delší uši než hlavu. Králík má uši výrazně kratší.

Také mláďata rodí králík a zajíc jinak. Zajíci rodí osrstěná mláďata s otevřenýma očima. Naopak králík rodí mláďata holá a slepá. Protože jsou králičí miminka úplně bezmocná, rodí je králíci v norách hluboko v podzemí. Zajíce polního si můžete prohlédnout na obrázku.

Zajíc polní (Lepus europaeus)

Photo by MOdmate, wikipedia.org

Dalším poznávacím znakem jsou uši. Zajíc je má o poznání delší než králík. Uši zajíce polního jsou větší než jeho hlava. U králíka tomu tak většinou není. Také zadní nohy má zajíc výrazně delší než přední. Je výborný sprinter. I když králík taky velice rychle běhá, zajíc by ho předběhnul.

Další zajícovití

Do čeledi zajícovitých (Leporidae) nepatří jen nejznámější králík Oryctolagus cuniculus a zajíc Lepus europaeus, ale patří sem dalších více jak 60 druhů. Zástupci Leporidae žijí téměř po celém světě s výjimkou Antarktidy. Některé z druhů si můžete prohlédnout na obrázcích níže.

Králík pouštní (Sylvilagus aquaticus)

Photo by glenn_e_wilson, wikipedia.org

Králík drobný (Sylvilagus bachmani)

Photo by Greg Fitzpatrick, wikipedia.org

Zajíc polární (Lepus Arcticus)

Photo by Steve Sayles, wikipedia.org

Králík východoamerický (Sylvilagus floridanus)

Photo by Hardyplants, wikipedia.org 

Králík vodní (Sylvilagus aquaticus)

Photo by glenn_e_wilson, wikipedia.org

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018