Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Kvalitní seno pro králíky - Mlsnýkrálík

Mlsný králík - prvotřídní bio seno

Z ryzí, panenské, neznečištěné přírody Oderských vrchů pochází seno značky "Mlsnýkrálík". Seno je ručně sklízeno 4 krát ročně. Sklízí se na horských loukách, které leží daleko od frekventovaných silnic a průmyslové civilizace. Díky tomu je zaručena prvotřídní kvalita sena "Mlsnýkrálík". 

Oderské vrchy - kousek neznečištěné přírody

Louky, na kterých rostou horské luční traviny, které se působením sluníčka mění na seno pro králíky "Mlsnýkrálík", nálěží do katastru malebné obce Dobešov. Obec leží na kopci nad městem Odry. Doběšov je nejvýše položenou vesnicí v okrese Nový Jičín. Leží 587 m.n.m. V Dobešově žije cca 300 stálých obyvatel. 

Malebná krajina v okolí obce Dobešov

Foto by Jiří "Kompot" Ziegel

Rodinná farma - seno pro králíky s láskou

Na Doběšově žije také rodina Horáků, soukromých zemědělců. Z jejich horských luk pochází seno, které naši králíčci tolik milují. Horákovi obhospodařují několik hektarů luk a polí.

Seno se vyrábí sušením zelené píce. Rostliny jsou sušením a částečnou fermentací konzervovány a při správném uskladnění může seno vydržet kvalitní i několik let. Kvalitu sena ovlivňuje několik faktorů – klimatické podmínky a kvalita půdy, složení travin a bylin, doba a způsob sklizně a způsob skladování. Obecně se dá říci, že nejkvalitnější seno pochází z horských luk, na kterých se vyskytuje široké spektrum rostlin a bylin. Kvalitní seno musí mít typickou „nazelenalou“ barvu, strukturu a hlavně musí příjemně vonět.

Krásně zelené kvalitní seno

Seno se sklízí dvakrát ročně, někdy je ale možné udělat i třetí, podzimní seč. První sklizeň je nejkvalitnější a nazývá se senoseč. Nejvhodnějším obdobím pro senoseč je začátek června. Druhé sklizni se říká otava a provádí se koncem srpna. Seno sklízené v červnu má více vlákniny i bílkovin, protože traviny a byliny rostou na jaře pomaleji, než v léte. Tohle seno je pro králíky zpravidla nejchutnější. Seno z otavy má méně cukrů a proto není pro králíky tolik přitažlivé jako seno ze senoseče. Pokud jsou podmínky vhodné i pro podzimní seč, tak tohle seno má zase o něco více vlákniny a živin ne seno sklízené v srpnu.

Rodina Horáků má se sklízením sena mnohaleté zkušenosti a senoseč v jejich podání je skutečnou alchymií. Traviny pro seno sklízí zásadně k večeru, kdy je v rostlinách nejvíce cukrů a škrobů. Nutriční hodnota takto sklízeného sena je pak vyšší, než kdyby traviny sklízeli ráno. Seno pro králíky nechají proschnout jen tak, aby mělo krásně nazelenalou barvu. Seno totiž nesmí na sluníčku přeschnout. Důležité je rovněž skladování.

Paní Horáková při sklízení sena

Horákovi seno skladují v obrovských pytlích na půdě své zemědělské usedlosti. Jsou to suché, větrané prostory s nízkou vlhkostí, což zaručí, že si seno drží svou kvalitu dlouhou dobu. Aby zachovali stejné nutriční vlastnosti sena MlsnýKrálík, je seno pro králíky pečlivě namícháno ze sena z prvoseče a sena z otavy.

Máte-li zájem o kvalitní seno MlsnýKrálík, bohužel musíte počkat do léte. Seno máme momentálně vyprodané:-(
 

 

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018