Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Péče o králíky

Láska ke králíkům - Foto by LearningLark,flickr.co

Aby Váš králík prospíval, musíte o něho správně pečovat. Nejdůležitější je pro králíčky pravidelná, zdravá a pestrá strava, více o krmení králíků se dočtete v článku Králíčkův jídelníček. To ale není vše. Důležitá je taky čistota klece, dostatek pohybu a Vaše věnování se králíčkovi. Žádná péče králíkovi nenahradí čas, kdy si s ním hrajete, kdy si může volně pobíhat.

 

Čištění králičí klece

Králíci mají rádi čistotu. V přírodě vykonávají svou potřebu na jedno místo a zbytek své nory udržují v čistotě. V domácích podmínkách jim v tom musíte pomoci. Králíčkům je třeba pravidelně čistit králičí záchod. Ideální je každý den, záleží na velikosti králíků. Malým králíčků, kteří ještě nedělají velké bobky, můžete záchod čistit obden. Pokud na dně záchodu vznikne močový kámen, můžete ho odstranit za pomoci octu, nebo citrónové štávy. Nechte ocet chvilku působit a potom houbičkou pod tekoucí teplou vodou močový kámen odstraňte.

Alespoň jednou týdně králíkovi vymeťte celou klec a minimálně jednou měsíčně pak celou klec důkladně umyjte vodou. Krmítka na granule a zeleninu každý den omyjte vodou a osušte. Napáječky aspoň jednou mesíčně pořádně vydrhněte kartáčem. Vodu měňte každý den.

Péče o srst

Králíci jsou čistotní a o svou srst se starají sami, proto je, prosím, zbytečně nekartáčujte ani nekoupejte!

Photo by Nikchick, flickr.com

Zvláště koupání nemají králíci rádi a je pro ně zbytečné. Není ale od věci králíčky jednou denně podrbat na zádech, hladit je a tak jim pomoci vyčesat starou srst. S kartáčem na ně ale nemusíte, pokud nemáte některý druh dlouhosrstého králíčka, třeba Angoru.Tam je to jiné a dlouhosrstý králíček se bez kartáčování neobejde. Někdy se králíčkům na srsti kolem pohlavních orgánů a řitního otvoru zachytí kožní výměšky. Ty jim očistěte vodou navlhčeným ubrouskem. Tím péče o králíčkovu srst končí.

Do pračky králíka rozhodně nedávejtesmiley

Photo by TheTim, flickr.com

Stříhání drápků

S čím si ale králíci nepomůžou sami je stříhání drábků. V přírodě se pohybují po hlíně, překonávají pařezy, hrabou si nory a tak si drápky automaticky obrušují. V domácích podmínkách to ale není možné a tak musí na přerostlé drápky nastoupit nůžky. K dostání jsou speciální kleštičky na zvířecí drápky, nebo můžete použít kleště na nehty na nohou. Důležité ale je stříhat králíčkovi drápky ve dvou lidech. Jeden králíčka drží a druhý stříhá. POZOR ať králíčkovi nestříhnete do prokrvené části drápku! Proti světlu jde tato část dobře vidět. Drápky stříhejte horizontálně cca 3 mm od konce prokrvené části. Pomůcky k péči o králíčky můžete zakoupit ZDE

Další sekce

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018