Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Správné krmivo pro králíky

Správné a pravidelné krmení je pro králíčka životně důležité. Tohle tvrzení sice platí pro všechny živé tvory, pro králíčky ale dvojnásobně. Králík má totiž specifický trávicí systém, díky němuž musí téměř neustále jíst. Nová potrava totiž ve střevech posunuje dále tu starou. Proto jí králík až 70krát denně.

Seno pro králíky

Nejdůležitější potravou králíků chovaných doma je seno. To obsahuje dostatek vlákniny, která je velmi důležitá pro správnou peristaltiku střev. Přežvykování sena taky napomáhá pravidelnému obrušování zubů. Seno by měl mít Váš králík neomezeně k dispozici. Při nákupu sena je důležité, aby bylo bezprašné a voňavé. Kvalitní seno poznáte podle krásně zelené barvy. Bohužel je občas problém kvalitní seno koupit. Ne že by velkovýrobci dodávali seno nekvalitní, ale bohužel než se jejich pytle se senem dostanou až k Vašemu králíkovi, projdou několika sklady, kde jsou odlišné podmínky a můžou tam ležet i několik měsíců. A tak je kolikrát výběr sena sázkou do loterie. Jeden balíček může být prvotřídní, ale v druhém balení sena téže značky už není seno pro králíky tak kvalitní. Je nahnědlé, staré a králíčkům nechutná.

Photo by Schezar, flickr.com

Nejlepší je sušit si vlastní seno. Ne všichni ale samozřejmě mají tu možnost. Pokud ji máte, tak nejlepší je luční, horské seno. Nekvalitnější je seno z první senoseče, tzn. z přelomu května a června. Seno z první senoseče obsahuje více vlákniny než seno z druhé, či třetí senoseče. To ale neznamená, že sena z další senosečí nejsou kvalitní a králíci je nebudou jíst. Jen neobsahují tak velké množství vlákniny. Čerstvě usušené seno se musí nechat minimálně 6 týdnů uležet. V seně během té doby probíhají chemické změny a může u králíčků vyvolat trávící problémy.

Náš web Vám nabízí vlastní značku - seno „Mlsný králík“. Seno nám dodává jen jeden pečlivě vybraný dodavatel, soukromý zemědělec z Oderských vrchů. V této krásné a lidmi téměř nedotčené krajině má náš dodavatel několik hektarů luk, na kterých hospodaří. Seno je té nejvyšší kvality. Zaručujeme, že si ho Vaši králíčci zamilují. Chcete-li seno zakoupit, navštivte náš králičí eshop.

U krmení králíků je důležitá pravidelnost a dávkování. Seno by pro králíky měla být hlavní a celodenní potrava. Nesmí se stát, že budete od rána do večera dávat králíkovi různé pamlsky, granule a králík bude seno odmítat. Ideální je krmit králíčka ostatními věcmi trochu ráno a pak až v podvečer. Králíček tak bude správně považovat seno jako svou hlavní potravinu. Seno králíčkovi do jesliček průběžně doplňujte. Nová dávka jesličky ovoní a podpoří tak králíčkovu chuť na seno.

Luční rostliny

Čerstvé luční rostliny jsou přirozenou potravou králíků ve volné přírodě. Luční byliny a trávu je vhodné sbírat zejména v létě. Musíme ale pečlivě volit, kde na trávu půjdete. Ať není znečištěna výfukovými plyny, psími výkaly, hnojivy atd.

Photo by www.sxc.hu

Zelenina a ovoce a bylinky

V zimním období, nebo když nemáte kde trhat králíčkům trávu, je vhodnou potravou zelenina. Schválně v nadpisu píšeme zelenina a ovoce, protože zelenina by měla mít určitě navrch. Ovoce není pro králíčky úplně přirozenou potravou a i když jim chutná, nedávejte jim ho pravidelně. Stačí jednou za čas, třeba jako odměna. 

Photo by kirsche222,.sxc.hu

Zelenina obsahuje pro králíky spoustu prospěšných vitamínů a minerálních látek. Čerstvou trávu nebo zeleninu by králíček měl mít, když ne každý den, tak alespoň obden. Zelenina nesmí být zapařená, stará, shilá, nebo plesnivá a musí být důkladně omytá. Důležité taky je, aby měla pokojovou teplotu. Příliš chladná zelenina přímo z ledničky by mohla králíčkovi způsobit trávicí problémy a králíček by vylučoval měkké bobky, tzv. vánočky. Každý králíček má jiné chutě a každému bude chutnat jiná zelenina. Favoritem většiny ale jsou nať petrželky, mrkev. Někteří mají rádi fenykl, z bylinek pak třeba kopr, mátu. Musí se ovšem dávat pozor na obsah minerálních a jiných látek v zelenině a bylinkách. Některé totiž obsahují látky, které jsou pro králíčky škodlivé. Další druhy není vhodné dávat králíčkům pravidelně, ale jen jednou za čas.

Photo by tiger311, sxc.hu

Větvičky stromů

Větve jsou pro králíky vhodným doplňkem stravy. Kůra některých stromů má v sobě mnoho prospěšných látek a navíc ušákům pomáhá při obrušování zoubků. A v neposlední řadě králíčky okusování větví baví a dokáží si s tím vyhrát. Na podzim a na jaře máme od stejného dodavatele, který nám dodává kvalitní luční seno, k dispozici také větvičky ovocných stromů.

Granule pro králíky

Photo by jpockele,.sxc.hu

Další sekce

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018