Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Venčení králíka

Venčení králíka s postruhem

Venčení králíka

Musím Vás vyvést z omylu. Králíčci rádi běhají, a když jsou celý den zavření v kleci, trpí a je jim smutno. Ostatně když pozorujete králíky v divoké přírodě, vidíte, jak vesele běhají, skáčou, kličkují a zkoumají své okolí. Představte si, že Vás někdo zavře do malé místnosti, v níž musíte strávit celý den a skoro se nehnout. To přece nikdo nechce, ani váš králíček. Dopřejte mu proto alespoň malé proběhnutí každý den. Odmění Vás za to svou hravostí, bude veselý a zdravý.

Pohyb podporuje králíčkovy smysly, upevňuje zdraví a prodlužuje délku života. Měli byste ho proto nechat protáhnout své tlapky tak dlouho, jak je to jen možné. Nejméně však třikrát denně po dvaceti minutách, nebo dvakrát denně, úměrně Vašim časovým možnostem.

Při nedostatku pohybu králíci přirozeně tloustnou. Jejich srst není tak hebká a pružná, často pelichá a dožívají se kratšího života.

Běh po místnosti

Můj králíček má téměř 24 hodin denně otevřenou klec, aby si do ní mohl kdykoliv skočit se najíst nebo vykonat svou potřebu. Jelikož už znám jeho chování, nezavírám ho ani na noc, ani když jdu ven. Základním předpokladem však je, že z místnosti odstraníte vše, co by mohlo králíčkovi ublížit. Jedná se především o jeho oblíbené kabely, které s radostí překousává a elektřina ho může dokonce zabít. Mnohokrát jsem kupovala nové nabíječky na mobil. Dobrým řešením jsou proto lišty podél zdi. Základním pravidlem je však nenechávat takové kabely se volně povalovat po místnosti. Dávejte rovněž pozor, kam šlapete. Králíci často vystartují bez varování a mohou se připlést pod nohy.

Pokud nemůžete dopřát králíčkovi komfort v podobě volnosti, jako vhodné řešení se jeví hrací ohrádka. Praktické a levné jsou dřevěné hrací ohrádky pro děti, které obtáhnete pletivem. Vnitřek ohrádky pak závisí na Vaší představivosti a kreativitě. Můžete vystříhat dvířka do starých krabic od bot. Uvidíte, jak Váš králiček ožije a začne zkoumat své okolí.

Příbytek na balkoně

Od jara do podzimu můžete králíčka nechat proběhnout na balkon. Když ten můj uslyší, jak se otevírají balkonové dveře, okamžitě vystartuje a vběhne na čerstvý vzduch. Než však tuto radost králíčkovi dopřejete, je nutné zkontrolovat stav balkonu. Především však zajistit, aby případně nepropadl škvírou mezi podlahou a zábradlím. To se však dá vyřešit nataženým pletivem do alespoň metrové výšky. Velké riziko představuje i přímý sluneční svit. Nenechte nikdy králíčka, aby na něj pálilo slunce. Jeho srst je hustá a mohl by se rychle přehřát. Náš balkon mu poskytuje stín dopadající na něj ze židlí. Často mu na balkon přinesu i misku s vodou nebo napáječku. Rovněž se může stát, že prší. Králíček by neměl NIKDY ZMOKNOUT! Pokud se jeho srst hodně promočí, může nachladnout a dokonce i umřít. Já toho svého pustila párkrát na balkon i v zimě. Koukal z okna, jak sněží. Nechala jsem ho tedy na krátký moment okusit studený sníh, ale poté ho rychle vzala dovnitř a utřela mu mokré tlapky. Takový výlet není ničemu na škodu, ale delší pobyt v mokrém sněhu by mohl králíčkovi ublížit.

Venkovní procházka

Pokud budete brát svého králíčka na venkovní zahrádky, bude Vás bezmezně milovat. Volný pohyb v trávě je pro něj to nejlepší, co může být. Bude ji s radostí okusovat nebo hrabat v hlíně. Velké nebezpečí však představují další zvířata. Dávejte proto pečlivý pozor, aby se do jeho blízkosti nedostali především psi nebo kuny. Také než králíčka vypustíte, ujistěte se, že nemá kudy utéct a všechny skulinky jsou zabezpečeny.

Králíček na vodítku

Pokud nemáte možnost vyvenčit králíčka na zahradě, moderní způsobem, jak dostat králíčka alespoň trochu do přírody, je procházka na vodítku. Králíček se často lekne cizích zvuků a mohl by Vám rychle utéct. Vodítko koupíte v prodejně pro chovatele, jeho používání však vyžaduje značný cit. Mějte na paměti, že králík není pes a nebude za Vámi běhat, kam si zamanete. Spíše bude on venčit Vás. J Zvláště malé děti mají tendenci králíčka tahat. Nikdy však vodítkem neškubejte, můžete malému raubířovi ublížit. Králíček se rád schování v křoví a houští, mějte s ním proto trpělivost a dopřejte mu trochu volnosti. Samozřejmostí je sledování okolí především kvůli výskytu psů, kteří králíčka cítí a můžou být u Vás co by dup. Pokud se rozhodnete pro tento způsob venčení, zvykejte králíčka na vodítko už od mala. Já jsem se pokusila vodítko mému králíčkovi nasadit už jako dospělému a nikdy se nenechal. 

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018