Zapomněli jste heslo?

Nemáte ještě účet?

Život králíka divokého v přírodě

Králík divoký obývá teplé nížiny. Nevyskytuje se nad 700 m.n.m. Králíci žijí v organizovaných koloniích čítajících i několik desítek králíků. Králíci nejraději budují své kolonie v křovinatých okrajích lesů a polí. Protože žijí v norách, mají v oblibě lehce propustnou půdu, kde se jim nory dobře hloubí. Nemají rádi vlhké oblasti. Nejaktivnější jsou králíci za svítání a hlavně za soumraku, kdy v okolí svých nor spásají rostliny. Pokud králíka neuloví některý z jeho nepřátel, může se dožít až 9 let.

 

Hierarchie králíků

Králíci jsou teritoriální, ale zároveň velmi společenská zvířata. V koloniích tvoří menší skupiny stvořené samcem a několika samicemi. Králíci mají mezi sebou přísnou hierarchii. Ta je rozdělená na samčí a samičí hierarchii. Samice spolu o postavení ve skupině bojují. Určují si tak hierarchii. Jakmile si své postavení jednou určí, už spolu nebojují. I když výjimka může potvrzovat pravidlo. Také samci mezi sebou vedou boje o postavení v kolonii. Při bojích jsou samci velmi agresivní a jejich boje můžou končit zraněními i smrtí. Své území si králíci značkují trusem a pomocí žláz pod bradou.

Photo by cornetta, sxc.hu

Nepřátelé králíků

Králíci divocí mají spoustu přirozených nepřátel. Proto je jejich přirozenou vlastností opatrnost a plachost. Na králíkovi si rádi pochutnají lišky, kuny, tchoři, jezevci, ale i draví ptáci. Je-li králík napaden, umí bleskurychle utíkat. Králičí běh je typický uskakováním na stranu. Když je králík nucený utíkat větší vzdálenost, běží v širokém kruhu. Když některý z králíků zjistí hrozící nebezpečí, dá o tom svým kolegům vědět hlasitým dupáním zadních nohou. Ti jakmile tento signál zaslechnou, snaží se okamžitě schovat v nejbližší noře.

Photo by ibm4381, flickr.com

Nepřítelem králíka divokého je také bohužel člověk. I přes to, že králíků divokých na našem území neustále ubývá je povolen jejich lov. Podle vyhlášky 134/ 1996 Sb. Ministerstva zemědělství ze dne 9. května 1996 je povolena doba lovu králíka divokého od 1. září do 31. prosince s výjimkou § 6 odst. 5 kdy je celoročně povolen lov v oplocených vinicích, ovocných sadech a školkách, lesních školkách, pokud oplocení neumožňuje průniku zvířat zvenčí.

Obydlí králíka divokého

Králíci divocí žijí v norách se spletitým systémem chodeb. Každý králík má svou noru, kterou si značkuje bobky a žlázami pod bradou. Králíci jsou také velice čistotní. Vylučují na jedno společné místo, většinou mimo nory, tzv. "bobkoviště".

Photo by Amethyst, sxc.hu

Potrava králíka divokého

Králíci snědí téměř všechnu vegetaci, kterou v okolí svých nor naleznou. Listy, výhonky bylin, trav, obilí, kůru stromů, mladé výhonky dřevin a zeleninu. V okolí jejich sídlišť je tak rostlinný porost nižší než jinde. Za potravou vyráží hlavně za soumraku. 

Photo by Bobolink, flickr.com

Rozmnožování králíka divokého

Systém námluv a páření není u králíků jednoduchý. Dominantní samci mají obvykle více samic, zatímco v hierarchii níže postavení samci jsou monogamní. Rozmnožovací období králíků trvá od konce února do října. Samice mají tzv. provokovanou ovulaci. Vajíčko sestoupí až při samotném páření. Samice je březí cirka 30 dnů. Samice vrhá 3  -5 krát ročně. V teplejších krajích může mít ale až 7 vrhů za rok. Mláďata rodí do speciální nory, jejíž konec je vystlaný vlastní srstí. Králík divoký je "altriciální“ a rodí holé a slepé mláďata. Až za 10 dnů otevřou malí králíci očka. V jednom vrhu je 4 - 8 mláďat. Když králice opustí noru a jde shánět potravu, zahrabe vchod do nory a označkuje ho močí. 

Photo by Rklawton, wikipedia.org

Pohlavní dospělosti dosahují králíci po 5 - 8 měsících. Když se narodí samice králíka brzy z jara, na podzim téhož roku tak většinou porodí svá první mláďata.

Photo by nottsexminer, flickr.com

 

Pro registrované připravujeme spoustu výhod. Registrací na našem webu získáte spoustu výhod. Můžete sbírat bonusové body nazvané "Mrkvičky". Za určitý počet Mrkviček můžete uplatňovat slevy v našem eshopu, připadně dostat malé dárečky. Mrkvičky sbíráte nákupy v našem eshopu eshop.mlsnykralik.cz/, mrkvičky obdržíte také za to, když na náš web nahrajete profil svého králíka - www.mlsnykralik.cz/profily. ... POZOR, věrnostní program bude spuštěný až v roce 2018